Announcement

Collapse
No announcement yet.

Intel Core 2 Quad Q6600 @ ~4.5GHz, air + 8800GT vmod

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Razer
    Registered User
    • Aug 2008
    • 650

    Intel Core 2 Quad Q6600 @ ~4.5GHz, air + 8800GT vmod

    Pozdrav svima.

    Nakon ispita se uhvatilo malo vremena pa sam navratio do rodne Požege na ''odmor''

    U prvom planu mi je bio volt mod grafičke, no kasnije je kolega Filip (Quake) donio svog quada na moja vrata
    Usput veliko hvala za to Quake . Pošto nisam baš imao previše mjesta, nisam nosio niti TRU120,
    tako da mi je on posudio svoj kojeg je taman ispolirao

    Pa eto, da nabrojim prvo kompletnu konfiguraciju koju sam koristio za bench:
    • Intel Core 2 Quad Q6600
      (hlađen sa TRUE120 i jednim 120mm ventom)
    • Abit IX38 QuadGT (heatsinks reseated w/AS5)
    • 2x1GB Crucial Ballistix PC2-5300
    • XFX GF8800GT 512MB
      (hlađena sa Accelerom X1)
    • Corsair VX450W


    Pošto znam kako je lijepo vidjeti slike, i ovaj događaj sam ''dokumentirao'' sa par sličica

    Pa evo za početak kako je izgledao ''kostur'' pred test:



    Mijenjanje coolera na kartici:

    Stock:



    Accelero X1 w/VR heatsinks:



    Konfa ''na broju'', pred test:



    Samo da kažem ''par'' riječi, prvo, o grafičkoj kartici:

    Kako sam gore napomenuo, dotična je hlađena sa Accelerom X1, u nedostatku nekog drugog rješenja (tipa S1). Na kartici sam radio volt mod za jezgru, po ovoj slici. Stock napon kartice je 1,05v, dok se ista vrijednost povećava za +0,05v u loadu. Tako da load iznosi 1,1v. Ciljani napon je bio nekih 1.35v, za početak. Dakle kako vidite, potrebno je bilo zalemiti potenciometar od 500 Ohma na označeni tranzistor na kartici. Ne baš pristupačno mjesto, no ja i očeva Wellerica smo odradili svoj posao kako treba Nakon lemljenja žice na dotični tranzistor, na redu je ostao lakši dio, a taj je zalemiti jednu na uzemljenje. Kako sam ciljao na to da na kartici ostane što manje tragova (u slučaju vrlo vjerojatne reklamacije)., probao sam lemiti uzemljenje na PCI-E konektoru, što baš i nije uspjevalo ukoliko ne bih rastopio i tvornički lem, tako da mi je kolega Quake predložio da uzemljenje sredim preko molexa, što sam i učinio.

    Volt mod:



    Kako sve zajedno nije izgledalo za uglede, kasnije tokom dana sam otišao da Opterona po pištolj s vrućim ljepilom da to sve zajedno učvrstim kako valja. Dok smo se poigrali s time, došli smo do ideje da nam uzemljenje posluži rupa kroz koju je inače išao jedan od šarafa za montiranje stock coolera. Nakon toga, sve zajedno je izgledalo (i bilo), po mojem mišljenju, dosta uredno, i čvrsto. I da, pencil mod za memoriju nisam radio, jer je Quake probao na svojoj, no OC potencijal se nažalost ipak nije povećao.

    Volt mod, ''sređeno'':



    Voltaža u idleu:



    Voltaža u loadu:




    Dio koliko sam se mučio sa clockanjem ćudljive grafe, najbolje da ne opisujem

    S obzirom na taktove nakon vmoda u slučaju JIM22-a, ostao sam pomalo razočaran. Kartica se strašno blesirala na taktovima preko 800MHz. Ponekad je 3dMark i uspio proći, no rezultat je bio isti ili lošiji u odnosu na slabije taktove. Taktovi na kojim sa vrtio 3Dmark06 bili su sljedeći (CORE/SHADER/MEM): 800/2052/1018. Za zaključiti jest da joj je trebalo bolje hlađenje. Čip i nije bio tako vruć, ali je PCB (unatoč pasivcima na regulaciji napona) bio kipući. Rezultate testova budete vidjeli dolje u SS-ovima.

    Ono što mi je najviše bilo žao jest to, što, kako zbog pomanjkanja vremena, a ponajviše zbog gubljenja živaca, nisam uspio skinuti MP950 sa liste sa dvije GTS-ice, iako je jako jako malo falilo

  • Razer
    Registered User
    • Aug 2008
    • 650

    #2
    Par riječi o procesoru: kako već napomenuh, isti je bio Quakeov, hlađen TRU-om. Kako je on već testirao svoju karticu, približno je znao, na kojim je taktovima procesor stabilan. Tako da sam tokom dana sve testove vrtio na 3,91GHz, sa vrlo toplim TRU-om, i još toplijom regulacijom napona

    U početku sam sve vrtio u (grijanoj) sobi sa pločom na stolu, no nakon dolaska iz grada sinoć, palo mi je napamet da sve stavim na prozor, sto sam i učinio. Od ledenog požeškog zraka je najviše profitirao, pogađate, upravo procesor. Naime dotični je uspio biti stabilan za 3Dmark06 na čak 4146MHz na zraku (isti je uspio izvrtjeti test i na 4.2GHz, ali je grafa pukla). To me je strašno iznenadilo, te mi je dalo poticaja za daljnji bench čime sam postigao to što dolje vidite.

    Dosad ste stekli dojam da me je ta kartica naživcirala, te se maksimum čipa nije dizao unatoč dizanju napona većem od 1.35 na kojem sam inače i testirao karticu. Voltaže tipa 1.4 i više, su završavale smrzavanjima i artefaktima tako da sam odustao od te igre.

    Detaljne postavke napona:
    • vCore: 1.75v
    • VTT: 1.6v
    • MCH: 1.5v
    • ICH: 1.25v
    • ICHIO: 1.65v
    • GTLREF: 68/67%

    To su postavke za 4.47GHz, za SuperPi, dok su voltaže bile i mrvicu manje za 3D pri 4.14GHz.

    Temperature nisu usporedive, jer je sve bilo na hladnom zraku u 3-4h ujutro.

    No, s druge strane, ono što sam uspio na sobnoj temperaturi, a da je bilo za 3dMak stabilno jest ~3.9GHz (~433MHz):
    • vCore: 1.5v
    • VTT: 1.5v
    • MCH: 1.40v
    • ICH: 1.15v
    • ICHIO: 1.55v
    • GTLREF: 68/67%

    Temperature su bile oko 75C, sa TRUE120 i jednim 120mm ventom.

    Oko 4 sata sam se bacio na testiranje maksimuma procesora, jer sam vidio da je malac prava zvijerčica kao mu se osigura ugodna radna atmosfera. Što sam duže benchao to me više taj procesor iznenađivao, naime maksimalni radni takt koji sam uspio navući jest bio 4474MHz, na 4.5GHz sam uspio izvrtjeti SuperPi, ali nisam uspio upaliti explorer, a uskoro se sve i obrušilo. Iz iskustva sa E4400, s ovim sam procesor mogao proći 500MHz FSB-a, , a možda ga i navući na 4.6GHz, naravo za suicide CPU-Z shot, softverski sa uGuruom.

    Pa evo i rezultata

    Super Pi:

    11,312s



    Q6600: 4474MHz, 1.75v (497*9)



    Ballistix @ 994MHz, CL4, 2.1v

    3Dmark06:

    17098:



    Q6600: 4145MHz, 1.6v (460*9)



    Ballistix @ 1150, CL5, 2.4v

    3Dmark05:

    25123:



    Q6600: 4145MHz, 1.6v (460*9)



    Ballistix @ 1150, CL5, 2.4v

    Eto nadam se da vam se sviđaju rezultati koje sam postigao, jer bi ovo bilo sve za ovaj put.
    Slikao sam sve što sam mislio da je bilo potrebno, SS-ove i validacije reza su tu, stavio bih i one sa ORB-a, ali nisam imao neta...
    Otvoren sam za pitanja, komentare, prijedloge, pokude/pohvale

    Do sljedeceg puta, LP

    Comment

    Working...
    X