Announcement

Collapse
No announcement yet.

Intel Pentium G3220 (LGA1150) mini-review

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Razer
    Registered User
    • Aug 2008
    • 648

    Intel Pentium G3220 (LGA1150) mini-review

    Pozdrav svima

    Prošlo je već (pre)više vremena otkad sam zadnji put vrtio benchmarke ili pisao nekakav tekst, pa evo jednog brzinskog osvrta na jedan budget procesor - Intel Pentium G3220.

    Radi se o procesoru koji je temeljen na Haswell arhitekturi. Kao što je i inače slučaj, Intelovi Pentiumi u odnosu na stariju braću iz Core iX obitelji su lišeni nekih naprednijih fičera kao što su QuickSync, AES, AVX i Hyperthreading. Konkretno ovaj model radi na 3.0GHz, i dolazi sa 3MB cachea. Proizveden je u 22nm proizvodnom procesu, a TDP je niskih 53-54W. Njegov memorijski kontroler službeno podržava dvokanalnu memorijsku konfiguraciju, te maksimalnih 32GB DDR3 memorije. Isto tako dolazi sa integriranim Intel HD Graphics grafičkim čipom čija brzina varira od 350MHz do 1.1GHz. Mogućnost overclockinga je prisutna i kod slabijih modela. Njegova maloprodajna cijena se kreće oko 400kn, ovisno o trgovini. Za ovog Pentiuma je potrebna ploča iz LGA1150 obitelji i pripadajućim čipsetom iz 8 serije. Cijene spomenutih ploča sa H81 čipsetom se kreću od 350kn pa nadalje, dok s nešto opremljenijim B85 čipsetom od 450kn pa nadalje. Jači modeli sa H87 i Z87 čipsetima idu od 650kn pa naviše. Budući da se i na našim prostorima pojavio trend "manje je više", tako je i ponuda mATX ploča, a samim time i kućišta-sve veća. Za ovakav procesor nije potreban hladnjak velikih gabarita; bilo kakav jeftiniji aftermarket low-profile hladnjak će odraditi posao i više nego zadovoljavajuće, a najčešće pri tome s ventilatorom na minimalnom broju okretaja.

    Pa prijeđimo na nešto konkretnije. U igri je dakle G3220 (Costa Rica), Gigabyte GA-Z87X-OC, 2x2GB G.Skill RipjawsX F3-17000CL8-2GBXMD, 7300GT i Corsair VX450W. Procesor je hlađen Noctua NH-L12 hladnjakom bez donjeg 92mm ventilatora, dok je gornji 120mm bio spojen sa LNA adapterom pri čemu je radio na 400-500rpm. Setup se nalazi na stolu.

    Nisam se dugo igrao u BIOS-u i onda me potrefi ova ploča . Još otkad sam pri put probao Gigabyteove ploče sa UEFI BIOS-om, njihova mi se izvedba nije baš sviđala, sve je izgledalo jeftino, kičasto i konfuzno. Sa ovom Gigabyteicom su napokon posložili stvari kako to i priliči jednoj ploči takve klase. BIOS je prepun opcija, i kojekakvih sitnica koje vam olakšavaju život, tipa shortcutovi koje smo vidjeli u Asusovim BIOS-ima. No neću se previše zadržavati na ploči, možda se na nju osvrnem u jednoj novoj temi

    Prilikom prvog paljenja ploče sam podesio osnovne stvari, instalirao OS (Win 8.1), i krenuo s testiranjem. Ostao sam ugodno iznenađen kako sve glatko radi, pa sam prešao u BIOS kako bi ga još detaljnije istražio i proučio. Prvo sam krenuo s laganim spuštanjem napona, tako da sam testiranje sproveo na 1v. A mislim da bi išlo i niže. Memorija s druge strane me je iznenadila. Već sam malo ishlapio iskreno, no ako se dobro sjećam zadnjeg i3 3220 kojeg sam imao ovo ljeto, nije bilo mogućnosti dizanja frekvencije memorije preko 1600MHz, a tako se pokazalo i u praksi - na P8P67 Pro nisam mogao dizati memoriju preko 1600MHz, eventualno sam se mogao poigrati sa stezanjem latencija i to je više manje bilo to sa zabavom Razlog zašto sam ubacio i testirao CPU sa 4GB kitom je upravo moje iznenađenje Bootao sam lagano na 1600MHz, pa na 1800MHz, 1866MHz, 2000MHz?? Ide dalje? Ide. Na 2133MHz, 8-9-8, 1T sam izvrtio sve testove! No to nije sve, išao sam i na 2200MHz, ušao u Windowse, pokrenuo Prime Blend, i šljaka normalno. No vratio sam se na 2133MHz jer sam već izvrtio pola testova na toj frekvenciji. Pred kraj sam probao i 2400MHz...i? Radi Tek sam se danas krenuo igrati s ovim procesorom, pa ću kasnije još detaljnije istestirati memoriju dokle ide i na kojim latencijama. Kolega ima ovu memoriju pa iz pouzdanih izvora znam da voli Haswellov memorijski kontroler, no nisam znao i da se voli sa ovim u Pentiumu Nakon što vidite rezultate u AIDA64 Memory Benchmarku i Write od 30GB/s mislit ćete da sanjate

    BTW, nažalost nemam fotića uz sebe, pa nema slika setupa

    Temperature...cca 55W procesor, radi na 30°C, a ide na maksimalnih 43°C sa LP Noctuom na 400rpm. Mislim da s Venomousom i SP120 ne bi prelazilo 35°C Što znači da je ovo idealno za neku tihu kućnu konfu s procesorom koji je u stanju nafilati neku mid-range grafu kao što je recimo GTX650 Ti Boost ili GTX660. Dosta priče, bilo je tu i testova Bez nekog većeg smisla sam izvrtio što više testova da si možete dočarati kako ovaj dualac radi u odnosu na druge procesore, koje smo recimo testirali na PCE portalu. Pa evo ovako, vrtio sam: AIDA64, 3DMark06 CPU, CPUMark99, PiFast, Super Pi 1M i 32M, wPrime 32M i 1024M, ScienceMark, x264 HD benchmark, Fritz Chess, Cinebench R10, R11.5, R15.

    3DMark06 CPU: 3422 marks



    7-zip: 7471 MIPS



    AIDA64: R: 28437MB/s, W: 30049MB/s, C: 26660MB/s, Lat: 46,5ns



    CPUMark99: 523 marks



    Nuclearus: 11959 marks



    PiFast: 21.96s



    ScienceMark: 2351,60 marks



    Super Pi 1M: 12.236s



    Super Pi 32M: 10m 06.715s



    wPrime 32/1024M: 19,424s/620,934s



    x264 HD Benchmark: 88.55/16.33 FPS



    Cinebench R10: Single: 5916, Multi: 11191 pts



    Cinebench R11.5: 2.56 pts



    Cinebench R15: 231 cbs



    Fritz Chess: 5045 kilonodes/s



    Prime95 Load: 42/44C max



    Iz navedenog, ovisno od testa možemo uočiti kronični nedostatak više cachea i jačih instrukcija koje bi ga rasteretile prilikom računanja, no dobro, ipak pričamo o jeftilen Pentiumu. Sve u svemu za te novce-odlično. Ja sam ga nabavio od kolege vorda22 za 300kn , a pošto je stigao prije vikenda, trebalo je ubiti vremena, zato i ovaj tekst. Bilo bi dobro sad to usporediti s nekim Core iX procesorom i na nekoj od kartica iz serije GTX6xx kao što sam spomenuo da vidimo kako bi radio. Ima Pupo 3570K i GTX660 pa možda i osvane neka usporedba

    Hvala na čitanju i lp

  • Pupo
    Registered User
    • Aug 2008
    • 262

    #2
    Slobodno dođi po komponente, ja sam preljen za vrtit testove
    OC Team Croatia crew

    Comment

    Working...
    X