Announcement

Collapse
No announcement yet.

XBMC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Razer
    Registered User
    • Aug 2008
    • 648

    XBMC

    Originally posted by McG View Post
    Izvan konkurencije: XBMC media center
    Od vremena u kojem je bio poznat kao Xbox Media Center, aplikacija namijenjena prvoj generaciji Microsoftove gaming konzole, XBMC je uistinu daleko dogurao i danas predstavlja zaokruženo HTPC rješenje otvorenog kôda, te se ujedno nameće kao autoritet za multimediju na svim relevantnim platformama. U ovom trenutku lakše je navesti što sve XBMC ne podržava, jer zahvaljujući (i po svemu sudeći) praktički beskonačnoj proširivosti (plugins, scripts, skins/themes, widgets, metadata scrapers), ovaj komad softvera pokriva sve što vam padne na pamet.

    Video library, jedan od ključnih dijelova XBMC-a, zadužen je za sve popularne videoformate, a zahvaljujući sustavu proširenja i prilagodbe, sposobnosti mu se dodatno potenciraju, te naposljetku rezultiraju podrškom za YouTube, Spotify, Grooveshark, Hulu, Netflix, Pandoru, Last.fm, Libre.fm i slične online servise. Iako krcat mogućnostima automatizacije, video library je bespomoćan u slučaju potpunog kaosa i sustavne neorganizacije, a kako bi korisnici što lakše ogranizirali svoje kolekcije, podržava pregršt pomoćnih alata koje je uputno iskoristiti (čak i prije prvog pokretanja XBMC-a) za uvođenje kakvog-takvog reda i smislenosti.
    Integrirani DVDPlayer, orginalno namijenjen reprodukciji DVD medija, predstavlja XBMC-ovo primarno rješenje, te je osim HD sadržaja, sposoban pokrenuti materijale zapakirane u ISO, IMG, RAR i ZIP formate. Uz upscaling SD materijala, implementiranu hardversku akceleraciju i mogućnost korištenja GPU shadera, prisutna je i podrška za nadolazeći 4K format. Nažalost, sadržaji zaštićeni DRM sustavom nisu nativno podržani, već se oslanjaju na vanjska rješenja. Pored spomenutog, XBMC na raspolaganju ima (također integrirani) DSPlayer, koji se doduše koristi isključivo u eksperimentalne svrhe za razvojnu verziju XBMC-a namijenjenu Windows sustavima. DSPlayer se oslanja na DirectShow + FFmpeg kombinaciju, te sukladno tome barata videoformatima koji su inače podržani od strane 3rd party rješenja.
    Obzirom da vuče korijene s prve generacije Xbox konzole (Intel Pentium 3 + 64MB RAM-a), XBMC je relativno nezahtjevan po pitanju hardverskih resursa, te samim time uredno pokriva mnoštvo raznih kombinacija temeljenih na x86/x64, MIPS i ARM arhitekturama. Primjera radi, majušni Raspberry Pi predstavlja jedno od popularnijih rješenja. Prisutnost na različitim platformama dodatno je naglašena zahvaljujući open-source zajednici i stvarno nije problem pronaći za svakoga ponešto, dok vam se istovremeno nudi mogućnost izrade vlastitog XBMC derivata.
    Prije svega, mali izvod iz tvog vodiča...

    Vidim da si si složio XBMC Jesi to na svojoj konfi složio ili na nekoj drugoj, pa gledaš na TV-u?

    Jesi skinuo gotovo rješenje, ili si slagao nešto po svojoj mjeri?

  • McG
    McG
    Registered User
    • Mar 2009
    • 210

    #2
    Pokrenuto je na mojoj konfiguraciji i XBMC je složen za potrebe vodiča, ali ga ne koristim pošto nemam TV + HTPC u svojoj sobi, tj. nemam mjesta za takav sustav, a koristiti XBMC pomoću miša i tipkovnice, IMHO baš i nije najsretnije rješenje. Daljinski još uvijek nema premca na tom polju. Kaj se tiče samog XBMC-a, skinul sam (u tom trenutku) zadnju dostupnu 12.1 verziju, prelistal skinove i odabral Aeon, složil da povuče "par" filmova i serija koje sam pripremil u svrhu testiranja (za svaki slučaj da mi ne napravi raspošoj na diskovima) i to je manje više to. U slučaju da je sva multimedija dobro posložena, XBMC pomoću odabranih TV i Movie scrapera odradi sve bez greške.
    Last edited by McG; 09.04.2013., 02:09.

    Comment

    • Razer
      Registered User
      • Aug 2008
      • 648

      #3
      Morat ću i ja probati na jednoj konfi koju imam sa strane. Mislim da mi je kolekcija dovoljno dobro složena da se sve poveže kak spada. Budem probao kroz koji dan kad mi stigne adapter za ploču.

      Ali da, slažem se da bez daljinca nije to to

      Comment

      • Pupo
        Registered User
        • Aug 2008
        • 262

        #4
        Ove zadnje verzije xbmc-a barataju s datotekama puno bolje nego prije, sad u većini slučajeva nema potrebe više koristiti theRenamer i slične programe. Dovoljno je bukvalno odvojit filmove od serija, podesit direktorije i scrapere i to je to.
        OC Team Croatia crew

        Comment

        • McG
          McG
          Registered User
          • Mar 2009
          • 210

          #5
          FileBot je čak i bolji izbor za one koji sve trpaju u jedan folder, čisto zato jer je jednostavniji za korištenje, a rezultat je isti.
          Makar, opet s druge strane, neko stvarno mora imati kaos i pol, da mu XBMC nije u stanju (po defaultu) naći neki smisleni info za film ili seriju.

          Comment

          • Razer
            Registered User
            • Aug 2008
            • 648

            #6
            Taj FileBot mi se čini kao stvarno odlična stvar. Baš ću ga isprobat na jednom dijelu filmova koji mi nije uređen

            Comment

            • McG
              McG
              Registered User
              • Mar 2009
              • 210

              #7
              Imaš (u ovom citiranom dijelu teksta) link na sve takve/slične alate i nađe se stvarno super korisnih sitnica, zapakiranih u svega par MB.
              BTW, crni i dalje praši sa svojim modifikacijama, pa moreš i na to baciti pogled.

              Comment

              • Razer
                Registered User
                • Aug 2008
                • 648

                #8
                Tnx na linku, budem pogledao. Inače radi se o ovom malom čudu koje planiram za tu namjenu. A diskovima pristupati preko mreže. Radi se o Intelovoj D945GSEJT matičnoj ploči (SPCR review). Prema testovima ovo malo čudo na pasivi troši nekih 15-ak W sa diskom



                Nije bogzna što, no mislim da će poslužiti. Atom s HT-om, 1GB DDR2 memorije, Broadcomova WiFi 802.11b/g/n 200Mbps kartica. Sutra-prekosutra mi stižu antenice za tu karticu, monitor (15" od nekog laptopa će izgleda ići bez problema gore putem 30-pinskog konektora na ploči), te eksterni ispravljač od 60W koji će biti i više nego dovoljan za ovaj setup. Disk i više nego dovoljnih od 250GB 2.5". Sad neznam jel da gore stavljam Windowse ili neki Linux...

                Comment

                • McG
                  McG
                  Registered User
                  • Mar 2009
                  • 210

                  #9
                  Ploča i procesor budu bog-bogova za to, a moreš čak razmotriti i XBMCbuntu kao OS.

                  Comment

                  • Razer
                    Registered User
                    • Aug 2008
                    • 648

                    #10
                    Bogami nisam ni za to čudo znao Stvarno ima raznih opcija, a taj XBMCbuntu kolko vidim izgleda sasvim pristojno, a vjerujem i da je po pitanju resursa prilično "lagan".

                    Comment

                    • McG
                      McG
                      Registered User
                      • Mar 2009
                      • 210

                      #11
                      Je, identičan je (izgledom i mogućnostima) Windows verziji, plus nudi opciju automatskog logiranja u XBMC, tak da sam OS ne moraš ni gledati.

                      Comment

                      • Pupo
                        Registered User
                        • Aug 2008
                        • 262

                        #12
                        Originally posted by McG View Post
                        Ploča i procesor budu bog-bogova za to, a moreš čak razmotriti i XBMCbuntu kao OS.
                        Ovo bi trebao prvo isprobati, jer koristio sam jedno vrijeme XBMC, i moram reći da je on sve i da teoretski radi na svemu i svačemu al za fluidnost traži malo više. I onda još dok imaš gore i windowse i antivirus i još svašt nešt nebude to to.
                        OC Team Croatia crew

                        Comment

                        • McG
                          McG
                          Registered User
                          • Mar 2009
                          • 210

                          #13
                          Znam, spomenul sam problem fluidnosti i u vodiču, zato sam i navel XBMCbuntu. Umjesto 1GB može staviti 2GB memorije, u slučaju da nabavi takav SODIMM, pa na taj način eliminira pokoji problem. Ili negdje nabavi low-profile PCI 8400GS ili HD 5450, pa je miran. Opet, kad pogledaš nije ni moja konfiguracija ništ posebno (prije zastarjelo) za današnje standarde, pa ide sve kak treba - sa i bez hardverske akceleracije.
                          Last edited by McG; 09.04.2013., 23:56.

                          Comment

                          • Pupo
                            Registered User
                            • Aug 2008
                            • 262

                            #14
                            Ide sve, vrti se video bilo koji bez problema. Nisam nikad imao s tim problema, već u samim izbornicima je bio neki kao lag, što je najžalosnije. Tu je falilo fluidnosti.
                            OC Team Croatia crew

                            Comment

                            • McG
                              McG
                              Registered User
                              • Mar 2009
                              • 210

                              #15
                              To je zato jer se cijeli XBMC GUI, odnosno sučelje non-stop iscrtava/renderira, pa kod slabijih sustava postoji lag kad se šeće izbornicima. Navodno se to iz verzije u verziju poboljšava s ciljem da se u potpunosti iskorijeni bilo kakav osjećaj zastajkivanja. BTW Razer, ako se odlučiš za XBMCbuntu ili općenito Linux, dosta ti je USB i UNetbootin, pa nemaš potrebe za diskom, a USB iskoristiš za glavni i jedini boot uređaj.

                              Comment

                              Working...
                              X