Announcement

Collapse
No announcement yet.

Usporedba Intel Celerona G530 sa AMD E-350D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Razer
    Registered User
    • Aug 2008
    • 648

    Usporedba Intel Celerona G530 sa AMD E-350D

    Prije nekih mjesec dana sam napravio brzinsku usporedbu dva kombo sistema koja su se našla kod mene. Možda na prvi pogled nema smisla, no ako pogledamo cijenu, koja im je vrlo slična, pomislio sam da bi ovakva usporedba bila zanimljiva. Uzeo sam najjeftiniju trgovinu gdje se ovi dijelovi mogu naći (Extreme digital).

    Asrock Fusion E350M1 - 480 kn

    ASRock H61M-VG3 + Intel Celeron G550 - 290+270 kn = 560 kn

    Radi se o 80 kn razlike, s time da je ovdje korišten jeftiniji G530 koji radi na 2.4GHz u odnosu na 2.6GHz na koliko radi G550. Budući da nisam imao spomenutu Asrockicu pri ruci, koristio sam MSI-jevu H61 mATX ploču. Iako se ne radi o istoj, rezultati s drugom pločom neće utjecati na rezultate dobivene s ovim procesorom. Kod obje ploče su korišteni isti memorijski moduli - Exceleram EB3102A 2x2GB PC3-12800. Disk je bio Intel SSD G1 32GB SATA2. Napajanje je bilo Asusovo 350W. Testirani su u istim uvjetima, van kućišta, ispod stola.

    Fotke

    Asrock Fusion E350M1



    MSI H61M-P31 G3 + Intel Celeron G530



    Benchmarci
    • 3DMark06
    • 3DMark Vantage
    • Aida64 Memory Benchmark
    • Aquamark 3 (HWBot Edition)
    • Cinebench R10 x64
    • Cinebench R11.5 x64
    • Fritz Chess Benchmark
    • PC Mark Vantage
    • Super Pi 32M
    • wPrime 32M/1024M
    • x264 HD Encoding Benchmark

    Programi za monitoring i opterećenje
    • Aida64
    • CoreTemp
    • CPU-Z
    • GPU-Z
    • MSI Kombustor
    • Prime95

    Rezultati benchmarka

    Asrock Fusion E350M1



    MSI H61M-P31 G3 + Intel Celeron G530



    Temperature

    Asrock Fusion E350M1

    Idle - 51/51/52°C



    Load (procesor) - 68/68/68°C



    Load (procesor+grafika) - 77/77/77°C



    MSI H61M-P31 G3 + Intel Celeron G530

    Idle - 34/32°C



    Load (procesor) - 48/48°C



    *temperatura grafičkog čipa nije ispravno prijavljena u senzorima, tako da nisam naveo temperaturu istog pod opterećenjem u Kombustoru

    Potrošnja/buka sustava

    Asrock Fusion E350M1

    Idle - 34W



    Load (procesor) - 54W



    Load (procesor+grafika) - 69W



    MSI H61M-P31 G3 + Intel Celeron G530

    Idle - 30W



    Load (procesor) - 49W



    Load (procesor+grafika) - 61W



    Buka je faktor subjektivne prirode, no lako se dade zaključiti kako je 40mm zujalica mnogo bučnija od 80mm stock ventilatora. Tako je zaista i bilo u praksi. U idleu stvari još nisu bilo toliko istaknute, no u loadu se sve posložilo. Intelov stock hladnjak se mogao čuti tek kada bi primaknuli uho na 2cm od njega. Budući da se radi o jednom sustavu koji svoju namjenu nalazi i u HTPC računalima, nije nam jasna ovakva izvedba. Bilo bi bolje da se išlo na veću disipacijsku površinu i nešto veći ventilator. Pa čak i da je veličina hladnjaka ostala ista, a da se gore ubacio neki 120mm slim ventilator, sustav bi ostao kompaktan a buka, kao i temperature procesora/grafike bi bile niže. S tim da treba istaknuti da sam skinuo hladnjak sa E350, skinuo "žvakaću gumu" te stavio frišku MX-2 pastu gore.


    Zaključak

    Sve u svemu rezultati i screenshotovi rezultata dovoljno govore za sebe. G530 je definitivno nadmoćniji procesor od AMD-ovog Brazzosa, što i ne čudi budući da je taj procesor namijenjen kao konkurencija Intelovim Atomima. No budući da su se našli u vrlo sličnom cjenovnom rangu, mislim da je vrijedilo baciti ovakvu usporedbu. Daleko od toga da oba od ova procesora svoj posao neće odrađivati kako treba, no više manje sve je na strani Intela-brzina, snaga, tišina, potrošnja, zagrijavanje. Isto tako s ovakvom izvedbom zadržavate komfor, odnosno mogućnost zamjene postojećeg procesora s nekim jačim na istom socketu, ukoliko se za time pokaže potreba. Eto to je više manje to, ukratko. Stajali su mi rezultati na disku, pa reko da stavim ovdje, možda nekom pomogne u odabiru


  • Bullet
    Registered User
    • Aug 2008
    • 280

    #2
    Super je usporedba i odrađeni testovi NO ono što bi me odvuklo od intelove kombinacije, ukoliko bi si sklapao HTPC je nedostatak HDMI-a a koliko vidim nema ni DVI.

    Comment

    • Razer
      Registered User
      • Aug 2008
      • 648

      #3
      Je, imaš pravo. U tom grmu leži zec, tj niskoj cijeni ploče. Tek za 100kn više imaju modeli s digitalnim izlazima... Ali, dobro si rekao-u slučaju HTPC-a je to problem, dok bi za ostale namjene, konkretno kod vlasnika ovog Fusiona, ovaj setup služio za home server.

      Comment

      Working...
      X