Announcement

Collapse
No announcement yet.

Chilled water cooling

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • ThoRax
    Registered User
    • Nov 2008
    • 90

    Chilled water cooling



    Nakon razmišljanja o peltieru, naletio sam na ovo. Ideja mi se čini prilično jednostavna, oko stručnosti i izgradnje ću vidjeti.
    Koliko sam vidio po netu, dobivaju se temp od -10 pa do čak -30 ?C u loadu, naravno, ovisno o jačini korištenog sistema.

    Dakle, najjeftinija opcija bi bila naći polu/funkcionalni frižider na glomaznom otpadu (koji će se uskoro početi skupljati tu kod mene ) i iščupati dijelove te ih posložiti.
    Problem:


    Većina frižidera koje sam vidio u životu ima ovakav vanjski (a i unutrašnji) radijator, koji nije nimalo praktičan za to što mi treba. Oni koje sam vidio da imaju adekvatne radijatore, su obično oni za hlađenje pića.
    To predstavlja problem, jer čak i kada bih išao na to da mičem te radijatore i stavljam druge (iz auta recimo), plin koji se koristi u tom loopu bi izašao van pa bi to opet trebalo puniti, a i ne znam koliki je pritisak tu igri. Tj. dal bi nove radijatore trebalo spajati plinskom lemilicom itd... shvaćate komplikacije.

    Dakle dio koji hladi (točnije, izvlači toplinu) se baci u neku termo posudu, napuni se alkoholom/antifrizom/nečim što ne smrzava do barem -50 ?C, zajdeno s pumpom vodenog i to je to.

    Ima li netko iskustva, savjeta ili nešto treće? Isplati li se zezati time uopće?

    U svakom slučaju izgleda efektno kad se kondenzacija na plastičnim cijevim smrzne:

  • dejan_bin_laden
    Registered User
    • Mar 2009
    • 67

    #2
    cekaj to je nesto kao single stage oces slozit ?!?!
    i ja sam gledo i pretrazio i cijeli xs i druge forume al kad sve zbrojis i oduzmes prevelik je to zahvat bar se meni cini a treba i nesto novca ulozit nije bash da je sve dostupno... ak budes radio postaj malo slike i upute pa da vidim

    Comment

    • Optik
      Registered User
      • Aug 2008
      • 105

      #3
      Kolega Kian je takav sustav radio.

      Comment

      • ThoRax
        Registered User
        • Nov 2008
        • 90

        #4
        Joj, da, sjećam se da sam čitao taj thread davno. Totalno zaboravio... U svakom sučaju, imao je super ideju, sredstva i rezultate.
        Samo ja planiram dobiti temp. ispod nule opisanim postupkom gore.

        Tražit ću adekvatan frižider neko vrijeme, ako ga ne nađem možda skupim para da cijeli sistem izgradim sam.
        Našao sam jednu firmu koja prodaje kompresore i ostale dijelove za frižidere, samo što na njihovom sajtu ne pišu cijene pa ne znam koliko bi me to u konačnici ispalo.

        @ dejan
        To nije single stage, jednostavno kombinacija vodenog i frižidera koji hladi vodu (tj. ne vodu u ovom slučaju)

        Comment

        • dejan_bin_laden
          Registered User
          • Mar 2009
          • 67

          #5
          Originally posted by ThoRax View Post
          Joj, da, sjećam se da sam čitao taj thread davno. Totalno zaboravio... U svakom sučaju, imao je super ideju, sredstva i rezultate.
          Samo ja planiram dobiti temp. ispod nule opisanim postupkom gore.

          Tra?it ću adekvatan fri?ider neko vrijeme, ako ga ne nađem mo?da skupim para da cijeli sistem izgradim sam.
          Na?ao sam jednu firmu koja prodaje kompresore i ostale dijelove za fri?idere, samo ?to na njihovom sajtu ne pi?u cijene pa ne znam koliko bi me to u konačnici ispalo.

          @ dejan
          To nije single stage, jednostavno kombinacija vodenog i fri?idera koji hladi vodu (tj. ne vodu u ovom slučaju)
          a tako jbg nisam cito sve sam preletio

          Comment

          • vservera
            Registered User
            • Aug 2008
            • 73

            #6
            NHF ali sve sto si rekao je krivo. Kolega dejan je u pravu, to je zapravo SS sistem samo ne koristi evaporator za hladnjenje nego je evaporator zamijenjem jednim radijatorom koji se ohladi na -25/-45C zavisno o jacini kompresora. Ovo smo ti imao u planu je moguce napravit ali ne koristeci domponente iz obicnog kupovnog frizidera. Onaj veliki crni radijator na frizideru se ne hladi nego se grije, dakle kucanski frizideri sade na isti princip poput peltiera. Doduse kucni frizider koristi freon R100 u vecini slucaja koji postize temperaturu do -25C. Jos da malo pojasnim kompresor pumpa freon u centralnu fleksibilnu cijev, nakon cijevi u frizideru je smjesten jedan poveci rebrasti hladnjak koji zapravo hladi, nakon tog rebrastog hladnjaka plin ide kroz kapilaru do kondenzera koji (to je kao jedan prigusivac) te se kapilara odvaja na debelu cijev ponovno, debela cijev ide veliki crni pasivni radijator koji je smjesten na straznjem dijelu frizidera (grije se) grije se zato sto je vreliste freona R100 na -25C, kada freon predje iz kapilare u kondenzer on se pocne grijati zgog debljine cijevi, zato se koristi kapilara kako se nebi grijala jer je malog promjera. Taj veliki radijator na straznjoj strani frizidera ohladi freon te ide ponovno u kompresor i tako se isti prices stalno vrti u krug. Ono sto mozes iskoristit od dijelova frizidera jest kompresor, kondenzer, kapilaru i veliki crni radijator, no onda trebas kupit jedan bakreni / mesnigani radijator iz auta te umjesto onog rebrastog hladnjaka koji se nalazi u frizideru zamijeniti sa tim novim.Dakle plin ce ti iscurit van. Kada plin iscuri van treba otvoriti cijev za punjenje na kompresoru i gore staviti nepropusni ventil (dodje oko 25kn). Nakon sto sve izmjenis to je zapravo homemade SS sistem koji ne hladi procesor pomocu evaporatora nego hladi radijator koji ce hladiti neku tekucinu koja se ne ledi na 0C. Kompletni dijelovi za napravit tako nesto bi te izasli oko 400kn ako nabavis ispravan frizider po jeftinoj cijeni na metisu + punjenje freonom ti dodje 200Kn, plin je dosta skup no sve ovisi koji ces uzet, sto je skuplji to je vreliste na manjoj temperaturi. Ja mislim da se kompletan sustav isplati napraviti ako ce koristiti samo za bench. Eto tolko od mene.

            Comment

            • ThoRax
              Registered User
              • Nov 2008
              • 90

              #7
              NHF uopće

              Baš mi je trebalo malo teorije.
              Nego, znam da onaj veliki crni radijator iza frižidera grije, na njega sam pokazao samo zato jer je nepraktičan, što za držanje, što za montažu ventilatora koji će poboljšati hlađenje.

              Na poslu imam jedan frižider od Cole (dosta velik) koji ima savršenu postavu. Dakle sve potrebno te oba radijatora (dakle, onaj koji hladi i onaj koji se grije) izgleda slično ovome:



              Ako uspijem tako nešto uloviti, trošak i komplikacije će biti minimalni.

              I da, sustam bi se koristio samo za benchanje naravno. Bome mi ne treba bučanje kompresora i procesor na 4-5 GHz za net i filmove

              Comment

              • vservera
                Registered User
                • Aug 2008
                • 73

                #8
                E ovaj radijator bi ti bio odlican za hladjenje, nabavis jos jedan takam samo uzi i veci i njega stavis za onaj drugi radijator koji se grije. Kupio sam jedan kompresor jer i ja imam u planu izradu SS sistema, pa cu sutra malo poslikat da vidite na sta kompresor lici

                Comment

                • Bullet
                  Registered User
                  • Aug 2008
                  • 280

                  #9
                  Slobodno otvori temu da svi skupa pratimo taj projekt

                  Comment

                  • vservera
                    Registered User
                    • Aug 2008
                    • 73

                    #10
                    Dogovoreno

                    Comment

                    • ThoRax
                      Registered User
                      • Nov 2008
                      • 90

                      #11
                      Originally posted by ivan232 View Post
                      Kupio sam jedan kompresor jer i ja imam u planu izradu SS sistema, pa cu sutra malo poslikat da vidite na sta kompresor lici
                      Baš sam malo gledao SS sisteme i izgradnju, pa da pitam kak planiraš nabaviti evaporator? Samogradnja ili?

                      Comment

                      • vservera
                        Registered User
                        • Aug 2008
                        • 73

                        #12
                        Evap mogu kupit u sloveniji, tibor ih prodaje po 40-50E

                        Comment

                        • ThoRax
                          Registered User
                          • Nov 2008
                          • 90

                          #13
                          Jel imaš malo više info-a o njima? Kakav je dizajn, neke slike il tak neš?
                          Sve više mislim da ću ipak ići na gradnju SS-a, pa da se nekako dogovorimo kad ćeš uzimati da ti ja uplatim novce da uzmeš dva komada?

                          Comment

                          • vservera
                            Registered User
                            • Aug 2008
                            • 73

                            #14
                            Idem sad pogledat za slike pa cu ih stavit tu.

                            Comment

                            • vservera
                              Registered User
                              • Aug 2008
                              • 73

                              #15
                              Evo ovako izgledaju; maze GT1 evaporizatori



                              Comment

                              Working...
                              X