Announcement

Collapse
No announcement yet.

DFI LP UT-P35-T2R Review by IcyTexx (update by Razer)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • IcyTexx
    Registered User
    • Aug 2008
    • 179

    DFI LP UT-P35-T2R Review by IcyTexx (update by Razer)

    Pozdrav ekipa... Evo, rekao sam da ću napravit kratak review i popisat dojmove, a sad su me zapali praznici pa imam malo vremena.

    Želim vam se unaprijed ispričati što je slikano mobitelom, fotić mi je tek sada stigao, a ne mogu više rastavljati komp. Trudio sam se da slike budu što bolje, a sad ćemo vidjeti. Sad ću neke fotićem, a neke će ostati...
    Nestrpljivo sam je čekao da dođe, budući da je stara ploča otišla u vječna lovišta. Prije koji tjedan je došla i čekao sam malo da se upoznam sa njom.

    Krenimo od službenih specifikacija:

    Dakle, dolazi u teškoj kutiji, sa dosta stvarčica unutra.

    Transpiper:
    Sve je pakirano u kutijama, a uz sumnje oko njegove korisnosti, posebno me zainteresirao Transpiper.

    Ta stvarčica se može montirati na southbridge ili na gornji heatsink te tako izvlačiti dodatnu toplinu sa komponenata.
    U prvom slučaju se nalazi unutar kućišta, zauzimajući prostor jednog PCI konektora, a u drugom se nalazi van kućišta tako da napajanje puše po njemu i odnosi toplinu. Tako sam ga ja montirao iz radoznalosti.
    Također, za ovu drugu opciju dobijete i bakreni limić koji ide između procesora i CPU hladnjaka te se spaja na pločin heatsink, što se nije pokazalo kao dobro rješenje.

    Limić:

    Accessory:
    Dolazi isto tako zapakirano u krcatu kutijicu.

    Vidimo Bernstein audio modul pod Realtekom ALC885. Zauzima mjesto PCI konektora tj. na slobodno mjesto u kucistu se stavlja i povezuje kablom na ploču. Nudi kvalitetan 7.1 kanalni zvuk te dva koaksijalna RCA S/PDF-in/out jacka te jedan optički S/PDIF konektor.

    Također, dolazi dosta kablova i stvarčica...
    • 4 SATA kabla
    • IDE kabel
    • Floppy kabel
    • Bernstein audio modul i njegov kabel
    • backplate
    • 2 MOLEX->SATA kabla
    • upute za korištenje sa disketom na kojoj su RAID driveri i CD sa softwareom
    • vrećica sa jumperima


    Ploča:
    Ploča ima gotovo savršen layout. Mogućnost velikog broja proširenja pomoću dodatnih kartica je fantastična. Sadrži 3 PCI-e x16 (o tome ćemo kasnije) porta, 1 PCI-e x1 te 3 PCI porta. Standardnog je ATX formata, a dosta je mogućnosti ugrađeno.

    Hlađenje:
    Na prvi pogled uočavamo hlađenje. Prilično je masivno i povezano heatpipeovima. Veoma dobro funkcionira, pa čak i kod visokih overclockova. Osobno, mislim da je prelazak na vodeno u slučaju ploče neisplativ. Kraj northbridgea zapažamo jumper za odabir postavki FSB-a te dodatna dva konektora za ventilatore.

    Sada dolazimo do manje greške u hlađenju i layoutu. Naime, heatpipe između NB i SB pokriva rupu za pričvršćivanje ploče. Greška još uvijek nije ispravljena.

    Layout:

    Krenimo odozgora prema dolje.

    CPU:
    Oko CPU socketa ima dosta mjesta, nema stršećih elemenata te pretpostavljam da bi većina hladnjaka trebala dobro stati.
    Imao sam malih problema sa Thermalrightom 120 Ultra Extremeom zbog jedne heatpipeice, no i to je sjelo kako se spada. Doduše malo ukoso, no nema nekih većih grešaka.
    Matična, naravno, podržava LGA 775 socket, ima podršku za nove Wolfdaleove, Conroe, Allendale (...) te i starije procesore... Ne podržava 1600Mhz FSB, već 1333/1066/800 Mhz.
    Northbridge je, već rečeno Intelov P35 chipset, dok SB pogoni Intelov ICH9R. Ovdje također nalazimo i jumpere za odabir napajanja USB i PS/2 portova te konektor za napajanje CPU ventilatora.

    RAM:
    DIMM socketi su dosta dobro postavljeni, no mijenjanje RAMa kad je instalirana grafička kartica je dosta teško.
    Stavljanje još i nekako, no vađenje ide teško i držači savijaju grafičku. Teško, no ne i nemoguće rekao bih.
    Znači, to su DDR2 socketi, službeno podržavaju 800/667Mhz, no iako ne piše na DFI-evom webu, "službeno" podržava i 1066Mhz memorije.
    Podržava do "standardnih" 8GB RAM-a.
    Kraj RAM socketa nalazi se i konektor za napajanje ploče te PATA konektor.
    O radu računala nas obavještava mala LEDica.
    Zamjetite heatsink koji hladi kontrolere voltaže RAM-a.

    PCI(-e):
    Dolazimo do PCI i PCI-e portova.. Već sam spomenuo da nude dosta mogućnosti proširenja.
    No, ima kvaka sa PCI-e portovima. Vizualno, ploča sadrži 3 porta, no nisu svi x16. Samo jedan je x16, dok za ostale postoje mogućnosti:
    1. prvi je x16, drugi je x4, treći ne radi, a jedan LAN port je disejblan
    2. prvi je x16, drugi je x1, treći je x1, a oba LAN-a rade
    3 PCI porta su taman, pogotovo uz 4 PCI-e. Već zamišljamo koliko samo proširenja možemo umetnuti.

    Na obje slike možemo zapaziti mogućnost dodatnog napajanja preko floppy konektora u slučaju crossfirea kako bi ploči pružili dodatnu stabilnost.
    Na drugoj slici možemo uočiti skupove pinova. Prvi gore skup je za dodatni firewire, dok je donji, iznenađujuće za IrDA uređaj.
    Trenutno sam u potrazi za nekim IrDA recieverom kojeg bi uštekao i kontrolirao računalo putem daljinskog.

    SATA:
    Sa druge strane ploče možemo uočiti SATA konektore pod 90 stupnjeva.
    Takav način izvedbe pruža dodatni komfor u samom upravljanju kablovima u računalu.
    Southbridge (Intel ICH9R) upravlja ovim zelenim konektorima, dok poseban JMicronov JMB363 čip upravlja žutima. Intel podržava RAID 0, 1, 0+1 te 5, dok Micron 0 i 1.

    Donji dio:
    Samim pogledom na ovaj dio ploče, od jumpera me glava boli. Iako još kod NB ima jumpera za odabir FSB-a procesora (zanimljivo), ovdje ima pravi izbor.
    Uz standby LEDicu te COM pin port nalazimo dodatni konektor za fan te reset i power gumbiće.
    Zatim slijedi LCD panel koji pokazuje proces i levele bootanja kao i eventualne kodove problema koji se mogu desiti.
    Nalazimo velik FDD konektor za floppy.
    Iznad njega se nalazi jumper za odabir napajanja gornjih USB konektora. Desno od njega je speaker i ispod njega jumper za odabir off/on stanja speakera.
    Iznad nalazimo roj USB 2.0 konektora te desno od njih jumper za safe BOOT. Iznad njih su Clear CMOS te Secondary RTC reset jumperi.
    Naravno, 2 dodatna napajanja za ventilatore su uvijek prisutna.
    Usput, zamjetite da se BIOS čip da izvaditi...

    Back:
    Iza nalazimo PS/2 portove za tipkovnicu i miš, dok su serijski i paralelni portovi skroz izbačei.
    Kraj ogromnog heatsinka nalazimo 6 USB 2.0 te 2 LAN porta uz jedan firewire port. Nažalost, izostanak eSATA porta je zbog heatsinka...

    BIOS:[SIZE=5][COLOR=Blue][COLOR=Black][SIZE=2]
    Ploča koristi iznimno opširan Award BIOS. Neću previše komentirati o njemu, već ću samo iznjeti njegove mogućnosti. Google je tu za sve ostalo.

    Kod paljenja računala nas dočekuje ugodan screen

    I krećemo u BIOS....

    ZAKLJUČAK:

    Pozitivno:
    • gotovo savršen layout
    • kvalitetan audio modul
    • izvrsno hlađenje
    • 2 LAN, 6 USB te firewire port
    • proširenja
    • overclock mogućnosti
    • BIOS
    • dolazak jumpera sa velikom glavom za brze OC-ere
    • 6 konektora za ventove
    • gotova nepostojanost voltage dropa te odabir visokih vrijednosti voltaža

    Negativno:
    • izostanak eSATA konektora
    • loš smještaj floppy konektora
    • šaraf koji se ne može zavinut od heatpipea
    • DIMM preblizu grafičkoj kartici
    • Cijena oko 1700kn


    Dodatni linkovi:
    1. Objašnjenja POST kodova na LCD-u.
    2. Detaljniji opis BIOS-a i OC by Quake

    Cijenjeni komentari:
    Originally posted by Milentije
    Rastavljajući svoju dragu DFI-jevicu, došao sam do zanimljivog opažanja da su šarafi kojima je HS zašaravljen za ploču zaliveni nekakvom vrstom tekuće plastike. Nisam siguran da li je do garancije. Ta plastika se veoma lako topi u alkoholu, pa se šarafi lako čiste medicinskim alkoholom... Rakiju sam popio pa ne znam kako se u njoj rastvara. Isto tako instalacija 120mm ventilatora u Sonic Tower kada izbacuje zrak van kzor zadnju stranu kućišta je malo teža. Naime, ventilator nasjeda na northbridge pa ga treba malo zarezati ili postaviti više.
  • Razer
    Registered User
    • Aug 2008
    • 648

    #2
    Neovisno o ovom reviewu...htio bih reći nešto o ploči s obzirom da sam se već tjedan dana družio s njom.

    Hlađenje

    Transpiper i njegove điđe nemaju nikakve koristi, i po meni samo dižu samu cijenu ploče, koja i dalje drži visoku cijenu. Inače, hladnjaci na ploči se pravo fino ugriju na višim voltažama NB-a. Tako da je u slučaju većeg OC-a i više nego poželjno staviti neki vent pa puše po svemu tome. Ono što bih htio istaknuti jest kako su blokovi na NB-u, SB-u i PWM-u na ploču pričvršćeni pomoću vijaka. Što je svakako bolje rješenje nego push-pinovi.

    Layout

    Po meni nepotrebno trpanje 3 PCI-E utora je napravilo pravu gužvu u sredini ploče. Uz instalaciju grafičke kartice (da ne pričam neke jače), zagrijavanje NB-a se osjetno digne, a zbog vađenja/stavljanja memorije morate ili savijati karticu ili ju vaditi. ''Zvučna'' je izvedena nepraktično, odnosno, ne vidim smisla što se spaja naknadno na ploču.

    Stvar koja me malo zasmetala jest način Clear CMOS-a. Tj. ploča nema zaseban gumbić za to, iako ima one za paljenje i gašenje.

    Načini na koje možemo prazniti CMOS su sljedeći:

    Držanjem tipaka za paljenje i resetiranje zajedno stisnute 4 sekunde.

    Ili, preko tipkovnice sa tipkama Insert ili Home.

    Plus je hrpa USB-ova, a nedostatak eSATA konektora nebih uzimao kao neki minus. Ploče i kad imaju potonji, iskoristivost i nije neka...

    Softver

    Minus bih uzeo generalno što DFI nema nikakav softver za manipulaciju frekvencijama FSB-a i sl, kako to imaju Abit, Asus, Foxconn, Gigabyte.

    Plus je taj što je generator takta ploče kompatibilan sa ClockGenom i SetFSB-om. No ipak stoji kao minus što nema softvera za dizanje voltaže procesora, memorije i ostalih komponenata iz Windowsa.

    Sa pločom dolazi ITE Smart Guardian...siromašan (opcijama) programčić, koristan samo za monitoring temperature PWM-a i NB-a...čisto da se nemora Everest paliti...

    Regulacija vrtnje ventilatora je katastrofa.

    BIOS/Overclocking

    Prije nego što sam ju dobio očekivao sam da ću se u BIOS-u izgubiti i neću znati kako što. No tako se čini samo na prvi pogled. Nakon par dana sam pohvatao više manje sve. O detaljnijem podešavanju latencija, i sličnih điđa koje rijeke ploče imaju sam se informirao na stranim forumima (XS, službeni DFI-jev), te korisnim stranicama, primjer Anandtecha koji je ploču fenomenalno obradio, preporučam ukoliko imate kakvih pitanja i sl. Nadalje, lijepo je vidjeti da se Performance level može podešavati ručno, te tako prisiliti ploču na zategnutije postavke, a time i bolje rezultate u sintetici. Osobno što moram još ''proštudirati'' jest sekcija Read Delay phase adjust. U ovom slučaju se nebih detaljnije osvrtao na podešavanje memorije, jer je to već kolega Quake obradio. No ako imate nekih nejasnoća po tom pitanju, slobodno pitajte.

    Možda ste vidjeli, možda niste, s ovom pločom sam uspio izvući vrlo dobrih 600MHz FSB-a. Svakako odlična izvedba ploče, s tim što nisam trebao niti koristiti maksimalne voltaže za NB, SB, VTT, te što sam te uspio na zraku.
    Vjerujem da bi išlo i sa manjim voltažama, što ću svakako i probati.

    Nadalje...dešavala mi se jedna iznimno iritantna stvar s ovom pločom. A vidim i Ice Demonu.

    Dakle, ploča se blesirala (nije se palila) ukoliko bismo postavili voltažu preko 1.4415v. Dakle, ukoliko postavimo 1.45v, ploča se ugasi i onda krene spontano paljenje gašenje ploče. Što se može riješiti samo uz Clear CMOS-a.

    Pa evo kako sam to riješio, prvo, flashao sam najnoviju veziju BIOS.
    Zatim, VID voltažu postavio na 1.3v (nisam dalje probavao, nije bilo potrebe), i dalje istu povećavao preko Offseta (maksimalnih 130.00% + VID). Tako sam s lakoćom mogao dobiti i više nego potrebnih 1.7v+. Nadam se da će ovo nekome pomoći, da je meni netko rekao, ne bih izgubio dan-dva razbijanja glave zašto ne radi.

    Čini mi se da je to kao nekakva zaštita za 45nm procesore, jer se stvar ne dešava sa 65nm procesorima, konkretno sam probao E6750 kojem sam preko VID-a voltažu s lakoćom podesio na 1.6v.

    Voltaža svakako ima napretek za sve komponente. Možda bi netko zamjerio malo grublje podešavanje voltaža za određene komponente, s druge strane ipak ne, jer se nemoramo zafrkavati sa ipak presitnim inkrementima od +0.1v

    Procesoru možemo dati maksimalnih ~2.1v (VTT 1.6v+Offset 130%), dok memoriji možete dati 3.040v, i sasvim dovoljno, rekao bih. NB-u se također može nakrkati voltaže i to sve do 2.040v. U slučaju potonjeg, ako nemate bolje rješeno hlađenje, s izletima preko 1.8v+ se možete oprostiti od ploče, naravno nakon nekog vremena gaženja.

    Vjerujem da nema potrebe komentirati sve opcije, pa ću navesti one bitnije:

    Clockgen Voltage Control - defaultnih 3.45v, opcija koja pomaže u ganjanju vrlo visokih frekvencija FSB-a 600MHz+.

    Exit setup shutdown - imamo Mode 1 i Mode 2, umjesto defaultnih podesite prvi, da vam se ploča ne gasi za svaku sitnicu koju promijenite u BIOS-u.

    OC Fail Retry Counter - opcija od 1 do 3. Kako i sam naziv iste kaže. Određuje koliko će se ploča puta probati dići na podešenim frekvencijama ukoliko ste podesili previsoke vrijednosti.

    Boot-up clock - dakle ovdje upisujete backup vrijednost FSB-a. Da pojasnim: ukoliko postavite previsoku vrijednost FSB-a pri kojem ploča neće bootati, nakon ponovnog paljenja, ploča se pali na gore podešenoj vrijednosti, nakon čega se pali, a nakon toga možemo normalno ući u BIOS te podesiti vrijednosti koje želimo.

    PCIE Slot Config - opcija u kojoj podešavamo kako želimo da nam rade utori PCI-E #2 i #4. Dakle, prva opcija jest 1x/1x - rade oba utora kao i druga mrežna kartica. Druga opcija jest povećanje bandwitha drugog na x4, a time i gašenje druge mrežne kartice i četvrtog PCI-E slota.

    Vcore droop Control - defaultno postavljeno na Enabled. Čovjek bi pomislio da je tako odabrao opciju za sprečavanje pada napona, no stvar je upravo obrnuta. U slučaju odabiranja opcije Enabled, ploča malo overvolta, tako da ćete u tom slučaju moći i odabrati i mrvicu manju voltažu nego što bi inače podesili. U suprotnom, dakle opcija Disabled...za razliku od prošle opcije, morali biste staviti malo višu voltažu, no u tom slučaju bi ista bila stabilnija, dakle bez oscilacija, za razliku od prve opcije.

    Dostupni strapovi su 200/266/333, te pripadajući djelitelji:
    Code:
    200:667 - 3:5
    200:800 - 1:2
    
    266:667 - 4:5
    266:800 - 2:3
    
    333:667 - 1:1
    333:800 - 5:6
    333:1066 - 5:8
    CPU N/2 Ratio - opcija koja omogućuje dodjeljivanje polovničnih množitelja procesoru.

    Nadalje ovdje imamo neizostavna podešavanja GTL vrijednosti.

    Dosta važna stvar, koju valja dobro razumjeti, pogotovo ako se ganjaju visoke brzine. Na početku teskta sam naveo par linkova koji će vam biti od koristi, no evo imam još jedan:

    Ovdje je to Tony sa TechRepositorya lijepo obradio. Još jedna stranica od koristi jest Edge of Stability, naravno obrađuju se GTL vrijednosti.

    Važno je za znati to da sve ovisi od procesora do procesora. Neki će se trebati malo pomučiti da nađu optimum, dok će neki sretnici moći raditi i sa stock vrijednostima.

    Ono što sam volio kod Abita, naravno ima i ovdje, a tu su profili. Svakako odlično riješeno. Radi se o tome da u slučaju neuspjelog OC-a, te Clear CMOS-a, lako možete loadati svoje postavke. Ovdje je to još bolje riješeno. Dakle, za svaki sačuvani profil možemo podesiti hotkey za loadanje. Tako da odmah pri paljenju (bez ulaska u BIOS), sa hotkeyem lako i brzo možemo loadati prije postavljene vrijednosti koje želimo. Za svaki pojedini profil možete napisati par redova opisa, kako biste znali što ste sačuvali. Moguće je sačuvati do 5 profila.

    Eto toliko od mene zasada o ovoj ploči. Kako vidite ovo su samo moji dojmovi o ploči nakon druženja s njom. Nadam se da će vam ove informacije pomoći, ako imate pitanja, slobodno pitajte.


    Comment

    Working...
    X