Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opera WebKit/Blink

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • McG
    McG
    Registered User
    • Mar 2009
    • 210

    Opera WebKit/Blink

    Nakon objave da prelaze s vlastitog Presto enginea, danas je napokon izdana dugoočekivana Opera Next 15 koja u svojoj srži ima WebKit/Blink engine i ako je to najava za ono kaj slijedi i kaj možemo očekivati u nadolazećim verzijama Opere - jao si ga svim dosadašnjim korisnicima. Sučelje kao jedna od značajki koja je Operu činila drukčiju od drugih preglednika, kompletno je lišeno bilo kakvog podešavanja. U samom browseru nema nikakvih naprednih mogućnosti, izbačen je Mail/RSS i sad se nudi kao zasebna instalacija/aplikacija, nema više Tab Session opcije, nema Bookmarka (zamijenjeni su novom Stash funkcijom), nema naprednih Downloads/Torrent opcija i mnoštva drugih korisnih sitnica koje su Operu činile Operom. Iskreno, ja sam mislil da budu uzeli taj WebKit i implementirali ga na način da Opera dobi novi, poboljšani i napredni engine, ali da ipak ostane sa svim svojim značajkama. Umjesto toga korisnicima su servirali Chrome/Chromium školjku, pa kud puklo da puklo.

    I da veselje bude potpuno, dosadašnji jedan opera.exe proces zamijenila su (u mojem slučaju) tri nova i za svaku (dosad u preglednik integriranu) sitnicu trebate install extensions. OK, WebKit je brži i sve je to fino i krasno i tu nema dvojbe, ali nisam uvjeren da je prelazak na novi engine tražil baš takve radikalne zahvate na samom pregledniku. Ne znam, osjećam se ko bedak s Operom Next 15 i ako se ispostavi da u novije verzije ne budu kad-tad vratili bar dio dosadašnjih funkcija - ostajem na 12.15, jer me služi bez problema, a ako se ikad zaželim WebKit rješenja - imam Chromium za isprobavanje, a s vremenom je doveden na Operin funkcionalni nivo. Nemojte zamjeriti na ovom tzv. rant postu, ali nakon svih ovih godina korištenja, ovo je prvi put da sam istinski razočaran novom Operom i smjerom u kojem su krenuli. Izgleda da je to trend u posljednje vrijeme - funkcionalnost se postepeno zamjenjuje zaglupljivanjem korisnika. Najprije su skršili Firefox, sad je i Opera dala danak i na kraju budemo stvarno ostali na Microsoft i Google preglednicima.

    Napravil sam kompletni finalni backup za 12.15 i Opera@USB verzije i kaj se mene tiče ostajem na tome do daljnjega, a razvoj nove WebKit Opere budem pratil u nadi da ipak naprave kolko-tolko funkcionalan preglednik. Opera WebKit je u ovom izdanju idealna za domaćice, Fejsbuk generaciju i općenito korisnike koji istovremeno ne trebaju više od tri aktivna taba, jer koliko imam prilike vidjeti - ljudi su oduševljeni brzinom učitavanja stranica do te mjere da ne kuže koju posljedicu je to imalo za funkcionalnost.

    Šteta za Operu.
    Last edited by McG; 28.05.2013., 21:12.
  • Bullet
    Registered User
    • Aug 2008
    • 280

    #2
    Istina, funkcionalnost na 0 a brzina na max.. Da brzina ostane ovakva a da vrate funkcionalnost kao na 12.xx verzijama, to bi bila THE Opera i vjerojatno Opera kakvu svi mi, koji smo ju, ili i dalje, koristimo - priželjkivali. Riječi su suvišne jer si sve već rekao.
    Nadam se da će nas ipak ugodno iznenaditi finalnom verzijom!

    Comment

    • Razer
      Registered User
      • Aug 2008
      • 648

      #3
      Za vas koji koristite Operu kao primarni browser, sve prilagodili njenim mogućnostima i opcijama ovo je promašaj

      Za mene koji ju koristim povremeno i kao sekundarni browser, mislim da mi ovo neće predstavljati veći problem. Dapače, što manje stvari (jer za sve što trebam koristim zasebne aplikacije-mail, torrent, rss...), to bolje Baš sam ju instalirao pa ću vidjeti ovih par dana kak radi.

      Ja sam i dalje na Firefoxu, koji koliko god možda bio inferiorniji i bugovitiji, jednostavno nudi neke sitnice koje život znače, a ne mogu naći u drugom browseru

      P.S. baš gledam Settingse, layoutom opcija vuče na Google Chrome.

      Comment

      • McG
        McG
        Registered User
        • Mar 2009
        • 210

        #4
        Bude fora kad ispadne da Google kupuje Operu. Nekak mi se čini da, ako se i odluče ne implementaciju dosadašnjih mogućnosti, to bude ličilo na povratak Start gumba u Windows 8.1.
        EDIT: Opera Features and the Release Cycle - ajde, pa da vidimo kolko ovih obećanja i uvjeravanja se bude obestinilo.
        Last edited by McG; 29.05.2013., 19:21.

        Comment

        • McG
          McG
          Registered User
          • Mar 2009
          • 210

          #5
          Koristi netko ovu novu "Operu"? Ja sam se u par navrata natjeral da vidim ima li kakvih pomaka, ali to je i dalje skin za Chrome/Chromium. Na službenim stranicama se starije verzije više ne mogu skinuti, tj. uredno su popisane sve prijašnje verzije, ali klik na njih automatski aktivira Operu 16. Jadno i žalosno da su upropastili nekad sasvim pristojan web preglednik.

          Comment

          • Razer
            Registered User
            • Aug 2008
            • 648

            #6
            Koristim ja. I ono kak sam gore rekao, meni to toliko ne smeta jer mi nije primarni browser, al da je u banani, u banani je. To definitivno više nije ona stara Opera

            Comment

            Working...
            X