Announcement

Collapse
No announcement yet.

Prvi susreti/rezultati s tekućim dušikom u Hrvatskoj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
  • Razer
    Registered User
    • Aug 2008
    • 648

    Prvi susreti/rezultati s tekućim dušikom u Hrvatskoj

    Originalni datum: 21.11.2008

    Pozdrav svima,

    Unatoč svim silama i nezgodnim okolnostima koje su nas priječile u tome, napokon se i Lijepa Naša može pohvaliti prvim overclocking sessionima sa tekućim dušikom (u daljnjem tekstu LN2). Tko ga je radio i kada? Radi se o prvom osnovanom overclocking timu u Hrvata – OC Team Croatia. Većinu ekipe čine poznati članovi PCE foruma.

    S obzirom da se nalazimo u državi hendikepiranoj po pitanju OC scene, pogotovo ako se usporedimo sa susjedima, svoju robu smo morali sami nabavljati i naravno financirati. POT-ove ("spremnik" koji se montira na procesor, a u koji se sipa sam LN2) smo nabavili preko Xtremesystems foruma od kolege Dunieka.

    Prije svega jedan mali fotosession sto sam slikao POT (i ja i Bullet imamo identične):



    Dakle, prvo testiranje sa LN2 odrađeno je u Dubrovniku 15.11.2008. U testiranju su sudjelovali Optik i Bullet. S obzirom na pomalo nezgodnu situaciju po pitanju opskrbe i naravi svojeg veterinara, nisu uspjeli nabaviti željenu količinu tekućeg dušika. Uz pomoc firme Android d.o.o. (kojoj se ovim putem ekipa iz Dubrovnika zahvaljuje na ustupljenim stvarima), rješen je LN2. Zbog malog nesporazuma u dogovoru sa veterinarom, dobili su manje od 2L tekućeg dusika što je bilo naravno premalo za bilo kakav ozbiljniji session.



    Od komponenti su koristili Asus P5Q-E, Intel E8400 (batch Q821) i Crucial Ballistix 667 (stara GMH serija). Ploča je izolirana sa tekastripom, iliti „živom gumom“. Postupak je „bezbolan“, a izolacija traje kojih 10-ak minuta. Uz to što su imali samo dvije litre LN2, suočili su se s problemom korupcije BIOS-a ploče, tako da nisu postignuti željeni rezultati. Postigli su 5.3GHz, no nažalost, kako su mislili da će uspjeti dobiti bolje rezultate, nije napravljen niti SS ili validacija rezultata.



    Što sam mogu reći jest to da mi je žao što momci nisu imali sreće sa prvom sesijom, no ne sumnjam da neće imati u drugoj koju će obaviti vjerujem vrlo skoro.​

  • Razer
    Registered User
    • Aug 2008
    • 648

    #2
    A sad, htio bih napisati nešto o sesiji koji je obavio Varaždinski ogranak OC Team Croatie Uz mene, sesiji su prisustvovali Pupo, Max, a kasnije je došao i Juggernaut da vidi što se to događalo. Pa krenimo s opisom čitave priče:



    U ponedjeljak, 17.11, smo kontaktirali doktora Vladimira iz „Centra za umjetno osjemenjivanje goveda“ (u Varaždinu), koji se od početka do kraja pokazao iznimno korektnim i susretljivim, te dogovorili preuzimanje tekućeg dušika. Odmah drugi dan, u utorak (dakle, 18.11.2008 godine) smo rano ujutro (oko 9 sati) u Maxovoj kočiji na stražnji pogon krenuli po „robu“. Imamo sreće što se stanica nalazi samo par minuta izvan grada, tako da nije bilo problema. Preuzeli smo oko 10L tekućeg dušika. S obzirom da nisam znao koliki je prosjek potrošnje tog čuda, i nakon lapsusa sa Bulletovom sesijom sam bio pomalo skeptičan po pitanju cijele stvari. No dobro, nastavimo dalje. Cijena nije bila pretjerana tako da smo litru tekućeg dušika platili 8kn + PDV. Spremnik smo dobili na posudbu i vratili nakon što smo završili sa sesijom.



    Spremnik LN2 smo dopremili u Aleju Kralja Zvnomira, točnije, sesija se odvijala u Pupinom stanu, u kuhinji (koja je prethodno ohlađena ostavljanjem otvorenih vrata i prozora preko noći ). Nakon što smo dopremili spremnik, ja sam se bacio na izolaciju ploče. Ploču sam kao i Bullet, izolirao sa gumom. I to u prostoru oko socketa i nešto više. Nakon toga, stavio sam još i neoprena, kako bi sve zajedno bolje dihtalo. Koristio sam Arctic Ceramique pastu. POT je uredno sjeo na procesor, nakon čega sam stavio ostatak izolacije – rola neoprena na samo tijelo POT-a. Na sam vrh sam stavio plastičnu čašu da nam sipanje LN2 bude lakše.



    Za test je korištena Gigabyteova EP45 Extreme ploča, Q6600 procesor, (ispravne, za promjenu) 2GB Crucial Ballistixa 800, BFG GTX260 te Corsairovo VX550W napajanje. Nakon pomalo mučne izolacije ploče, složili smo konfiguraciju, i bacili se na friški install Windowsa (nisam se sjetio prije, pametno). Sve u svemu sesiju smo započeli oko pola 12, sramežljivim usipanjem prvih kapi božanske tekućine. Malo je bilo nespretno sipati LN2 iz onolike boce u nešto manje. Prljavog posla se uhvatio moj vjerni pajdo, Pupo. Doktor nam je dao malu kadicu od nekog specijalnog stiropora koja na prvi pogled izgleda kao da je prošla kroz oba svjetska rata. No dobro, usipanjem u dotičnu, bilo je lakše dalje u manje termosice. Imali smo dvije termosice, jednu metalnu i jednu plastičnu/staklenu. Za potonju nam je rečeno da neće izdržati, no uspjela je svoj posao odraditi i više nego korektno uz tihe krike pucanja grljka prilikom usipanja tekućeg dušika. Prije svega samo da napomem – na početku sam htio koristiti 6800GT (mislio na najgore, pa nisam stavljao GTX260), da bi se ispostavilo da mi je kartica umrla pred očima (crte, mahune, artefakti u 2D-u). No dobro, stavio sa 8500GT koja mi je bila pri ruci. A po samoj sredini sesije sam ipak ubacio GTX260, čime sam se odlučio na 3D testiranje.​

    Comment

    • Razer
      Registered User
      • Aug 2008
      • 648

      #3
      No dobro dosta o tome. Dakle, prvi i najveći problem bio je taj što nismo imali termometra (kao ni ekipa iz DU). Već vidim komentare na to. Zato ću vam reći da pristojan termometar koji mjeri do -200C dođe po par tisuća kuna. Obojica smo u procesu nabavke nekih zamjenskih izvana za manje novaca, no s obzirom na nemirni sportski duh, htjeli smo vidjeti kako cijela stvar funkcionira. Tako da sam na samom početku temperaturu pratio preko BIOS-a. Kad sam došao do nekih -70C, počeo sam s benchanjem. Kasnije se pokazalo da se senzor smrzne na -72C, nakon čega smo naslijepo radili. Na samom početku smo stavljali više tekućine jer je dosta brzo hlapio s obzirom na razlike između temperatura. Inače sam zvuk hlapljenja mogu opisati, kao vrenje ili pucketanje ulja dok se peče s krumpirima. Krenuo sam polako i oprezno, od 3.6, preko 4 pa do 4.5GHz. S obzirom da nismo znali kolika je temperatura, odlučili smo se držati razinu LN2 u POT-u do početka aluminijskog dijela. Što se nakon prvih pola sata-sat pokazalo kao krivi postupkom. S vremenom sam naletio na cold-boot, kojim se ploča zblesirala. Neovisno o tome što sam radio CCMOS-a, ploča nije reagirala, tako da se stalno palila i gasila, sa nekim „lijevim“ ispisanim kodom na LED displayu. Nisam znao što drugo da radim, tako da sam ugasio čitavu stvar, skinuo POT i čekao nekih 15-20minuta. Nakon što sam vidio vodu po njoj s donje strane, mislio sam, tj već sam se pomirio s tim da je mrtva i kretao s drugom pločom. No ipak sam odlučio pokušati još jednom. Obrisao sam vodu s nje. Dodatno ju izolirao s donje strane, stavio toaletnog papira s gornje strane, kako bi bilo što manje prostora za neke propuste u bilo kom smislu. Spojio sam nanovo sve, napravio par puta pražnjenje CMOS-a i upalio. Nakon što sam vidio C3 na displayu, srce mi je zaigralo, tj skužio sam da je ploča živa.



      Ovaj put smo nastavili opreznije sa doziranjem. I da napomenem, većinu vremena dozer je bio Pupo, koji je svoju vještinu do kraja sesije uspio do kraja istesati, dok je Max bio savjetnik i dodatna logistika. Kako sam gore spomenuo, nakon ovog sam spojio i GTX260, čime sam odlučio testirati konfu i u 3Dmarku. Lagano sam došao i do 4.5GHz. Poučen lošim iskustvom od strane Bulleta, nakon svakog postignutog rezultata sam uredno radio validaciju, dok sam SS-ova imao hrpu. Uff, nemam više inspiracije. Ovo sam napisao u pola sata S obzirom na konkurenciju i ne baš sjajne uvjete, nisam očekivao neke rezultate, s obzirom da se radi o najpopularnijm quad-core procesoru s kojim je prijavljeno oko 16 tisuća rezultata. Nisam htio izaći bez ičeg, tako da sam stao na nekih 4.6GHz, izbenchao sve što sam mogao izbenchati, i prešao na testiranje 3D-a. U početku sam bio pesimističan po tom pitanju, no kako se bench bližio kraju procesor je počeo žariti i paliti. Na kraju sam uspio istestirati 3Dmark na čak 4.65GHz. No s obzirom na to da je potonji zahtjevao dosta LN2, napravili smo jednu šablonu po pitanju doziranja, koja se pokazivala kao efektivnom. Nakon što sam uspio 4.65GHz za 3D, odlučio sam probati naći još veće frekvencije. Tako da sam završio na benchabilnih 4.77GHz (dakle, 30MHz mi je falilo do 100%, šteta što sam to malo prekasno skužio).


      Comment

      • Razer
        Registered User
        • Aug 2008
        • 648

        #4
        Moram napomenuti da sam se malo bojao da će mi se ponovno dogoditi blackout ploče, no na to nisam na svu sreću nailazio. Ukoliko se dogodio neki lockup ploče, ugasio bih napajanje na 30-ak sekundi, par puta napravio Clear CMOS-a, upalio napajanje, loadao profil i nastavio dalje. Tokom sesije, ploča je svijetlila kao Betlehem, s obzirom na to da ima dijagnostičke LED-ice po sebi u slučaju prevelikih napona za NB, SB, DIMM i CPU. Inače, napominjem još jednom kako smo radili bez termometra, tj praktično, s povezom oko očiju po pitanju temperature. Sve u svemu, cijelu stvar smo završili sa srušenim PCMarkom05 na 10 od 11 testova i potrošenim LN2, naravno. Na kraju je sve dobrano bilo zaleđeno, a temperature su vjerujemo bile osjetno ispod -100C. Napajanje je cijelu konfu izdržalo s lakoćom. U 3DMark loadu, napon 12v raila bio je oko 12.15v, mjereno multimetrom, a vidite o kakvoj se konfi radi.



        Sesija je završila oko pola 7. Drugim riječima, testirali smo oko 7 punih sati sa 10-ak litara, sve to zajedno na 65nm quad-core procesoru pri prosječnom naponu od 1.8v, s PLL-om/VTT-om u prosjeku od 1.7-1.8v. Procesor kao i ploča su nakon sesije bili u pogonu nakon sat vremena na sobnoj temperaturi od 20-25C, bez ikakvih naznaka degradacije i sličnog. Po pitanju kondenzacije nismo imali nikakvih problema a plus je vjerojatno bila i sobna temperatura koja je bila oko 15-ak stupnjeva tokom dana, a vjerojatno i niža što se bližila noć. Inače, imao sam samo jedan ventilator koji je bio usmjeren preko čipsetu i puhao preko i memorije. Dotični i nije bio od neke koristi, tako da sam ga kasnije i maknuo. Memorija je bila hladna, isto kao i čipset. A radna temperatura overlockirane GTX-ice s ventilatorom na 100% bila je 25C.



        Ovdje možete skinuti prvi video sa naše sesije, koja je napravljena od strane Pupe Nije nešto posebno, no može se vidjeti dio atmosfere koji je vladao tokom sesije


        Comment

        • Razer
          Registered User
          • Aug 2008
          • 648

          #5
          A evo i rezultata:

          3Dmark2006: (7. u kategoriji)
          21758 - Q6600 @ 4635MHz, GTX260 @ 745/1520/2420MHz, Crucial Ballistix @ 1030MHz, CL5:



          ORB validacija


          wPrime32M: (17. u kategoriji)
          8.922s – Q6600 @ 4680MHz, Crucial Ballistix @ 1040MHz, 5-5-5-15



          Validacija


          SuperPi 1M: (13. u kategoriji)
          10.640s - Q6600 @ 4770MHz, Crucial Ballistix @ 1060MHz, 5-4-5-12



          Validacija


          PiFast: (8. u kategoriji)
          19.95s – Q6600 @ 4770MHz, Crucial Ballistix @ 1060MHz, 5-4-4-8



          Validacija


          SuperPi 32M:
          11m 51.765s – Q6600 @ 4500MHz, Crucial Ballistix @ 1000MHz, 5-5-5-15



          Validacija

          S obzirom na ograničenje po pitanju LN2, rezultati nisu nešto posebno tweakani, pogotovo ne 32M. Sve u svemu, za prvi put i s obzirom na pomalo nezahvalne uvjete, ja sam zadovoljan postignutim rezultatima. Također, kako vidite, svi rezultati su izvrćeni sa sve četiri jezgre na pristojnom naponu od oko 1.8v u prosjeku. S obzirom na to, vjerujem da procesor ima lufta, a svakako ga namjeravam opet cijediti u drugoj sesiji.

          Eto to je sve, nadam se da sam se svega sjetio napisati, ako se nečeg sjetim, budem dodao. Najvažnije je uz postignuto to da smo se upoznali s nečim novim, super se zabavili, što je i najvažnije. Kako vidite, tu je hrpetina slika, na kojim možete vidjeti čitavu stvar. Filmiće smo snimili, no moraju se ipak malo doraditi, što će riješiti Pupo, a budem to stavio gore tokom ovih dana. Nakon ove sesije očekujete još mnogo novih od cijele ekipe, sa vjerujem još boljim rezultatima. Na kraju se svakako još želim zahvaliti doktoru Vladimiru i njegovom pomoćniku, koji su bili i više nego susretljivi i spremni za pomoć

          Vjerujem da ćete imati štošta za komentirati/pitati i slično, pa eto samo navalite

          Comment

          Working...
          X